Ocún Tubber Duo - recenze

 

 

      V sérii testování našeho vybavení se dostal na řadu i kyblíček od Ocúnu. Jelokož si říkáme, že by dobrý obchodník měl vědět přesně co prodává, tak jsme se rozhodli pustit i do tohoto kyblíčku, zejména proto, že na něho nebyly příliš kladné ohlasy. Co si budeme povídat, jistící prvek je jeden z nejduležitějších částí celého bezpečnostního systému při lezení.

     Kyblíček jsme testovali cca 6 měsíců a musíme potvrdit, že žádná hitparáda to není. Při jištění plně projíždělo lano, ikdyž bylo staré a chlupaté, což se nám na tubberu líbilo. Co nás však zásadně zarazilo bylo, že se lano vemi často sekalo. Kyblíček je tak bezpečný, až nás samotnou bezpečností překvapil. Jedna věc je však bezpečné sekání a druhou věcí je následná nepoddajná manipulace s lanem, což je důsledkem tohoto příliš bezpečnostního prvku. Podobnou vlastnost jsem zažil u kyblíčku Rock Empire, který se prodával v rámci Hudy setů. Poté mně došlo, že vlastně oba kyblíčky mají stejnou konstrukci a že si jsou velmi podobné. Můžeme tedy předpokládat, že i jejich vlastnosti budou velmi podobné.

     Mnohem více překvapuje sekání lana spolulezce na prvním konci lana, kteří křičí o lano a my jističi přitom máme lano zakouslé a bojujeme s tím jím pomoci. Podobné se nám stávalo i s relativně novým lanem, což jsme původně nepředpokládali. Jinak kyblíček je velmi lehký a estetický dojem též splňuje na jedničku.

     Hlavními výhodami tohoto výrobku jsou tedy lehkost, dostupnost, estetičnost a zejména cena. Je dobrý pro začínající lezce a nebo pro takzvané lezce turisty, kteří chodí líst jednou za čas. Tím, že se však kyblíček velmi rychle seká, tak je pro zkušenější lezce horší povolování lana prvolezci a podávání prokluzu při pádu prvolezce. Celkový dojem je, že kyblíček je průměrný na našem trhu a jménům jak je Black Diamond ATC Guide nebo Petzl Reverzo má daleko.