Lezení v Srbsku

     Když se řekne Srbsko, tak každý Pražák (lezec z Prahy) ví. Co však lezec z Krkonoš, ze Šumavy, z Vysočiny nebo z Beskyd? Jo a ještě jsme zapomněli na lezce z Jizerek apod. Tak přibližme těmto, ať už lezcům nebo pěškolezcům (příjemní turisti, co jsou přijati do lezecké grupy, protože mají k lezení a k pivu mentální kladný vztah) tuto oblast.

 

 

     Srbsko je vesnice cca 30 min vlakem z Prahy. Nastoupíte na Hlaváku nebo na Smícháči (Smíchovském nádraží) a frčíte přes malebné vesničky jako je Karlštejn směrem na Beroun. Samozřejmě to jde i z opačné strany od Berouna. To je Srbsko asi tak na vzdálenost jednoho vykouřenýho cigára vlakem.

 

     Srbsko neminete. Dominantou vesnice je modrozelený most. Jestli je modrej nebo zelenej si udělejte názor sami. Já osobně si nejsem úplně jistej. Hned před mostem, směrem od nádraží, je jedna hospoda. Dobrá na pivo a občas se tam i najíte. Za mostem jsou dvě hospody. Záleží, zda odbočíte vlevo nebo vpravo. My, odbočíme vlevo. Tam je hospoda dobrá na jídlo i na pivo. Nevýhoda této hospody oproti té první  je jasná, hospoda před mostem je blíž k nádraží. Když dobíháte vlak, tak máte větší šanci, že to dáte.

 

     Projdeme tety kolem té druhé hospody (tedy zde v článku, normálně bychom před tím dali pivko) a podél řeky vyrazíme směr skály. Po cca 222 metrech narazíme na Blážinu stěnu. Pěkné lezecké cesty pro pokročilé. Odtud už jdeme podél řeky a zároveň podél skal. Některé cesty jsou fine a jiné stojí za dvě věci. Když skály končí a pokračujeme dále podél řeky, přejdeme lávku a projdeme kolem pár baráčků, objevíme se v Alkazáru. Mece Pražáků. 

 

     Alkazár je bývalý lom, kde je množství cest pro různé druhy lezců. Výhodou jsou jeskyňky na spaní či pod širákem a krásná příroda po ránu. Nevýhodou je, že Pražáků je skutečně hodně a občas na druhém břehu projede hlasitý vlak. Další nevýhodou Srbska je oklouzanost lehkých cest. Občas dá lehká cesta zabrat víc než těžší cesta. V okolí Srbska je i více skal, ale ty tu nebudeme zmiňovat, aby jste nás zas tak moc nerušili :) Každopádně pokud si nás budete chtít najít, tak si nás najdete. Tak zdar a sílu a někdy se vydejte do Srbska na lezbu a pivko.