Akademické hry v lezení 2011

     V pondělí  6.6.2011 se po roce opět vrátily na Julisku Akademické hry, konkrétněji lezení na obtížnost. Již před rokem se tu tyto závody konaly a už tenkrát jsme konstatovali, že byly celkem vydařené. Letos se tu sešlo okolo 25 kluků a 10 holek z různých vysokých škol po České republice.

     Co se týče organizace závodu, tak opět byl předsedou Roman Tomčík a staviteli byli Krkavec a Zezulák. Tentokrát bylo již při prvním pohledu na cesty vidět, že kluci přitvrdili. A nejen trošku. Když jsme se jich zeptali, co je k tomu vedlo? Tak odpověď byla jednoduchá: „Budeme to kosit už od začátku“.

     Závodníci se však s cestami pořádně poprali. Ono jim ani nic jinýho nezbývalo. Atmosféra mezi závoďáky i závodnicemi byla příjemná a uvolněná. Naštěstí to nikdo zas tak nehrotil, přesně tak jak to má být na lezeckých závodech.  Proč to taky hrotit? Jsme přeci jen na závodech, ne? Tak jde hlavně o lezení.

     Výkony závodících byly skutečně hrdinské. Což byla super podívaná pro diváky. Tím, že cesty byly pro kluky spíše technické a pro holky spojení síly a techniky, museli všichni ukázat, co v nich skutečně je. Pánská kvalifikační cesta v kolmé stěně či dívčí kvalifikační cesta v převisu se postaraly o ukázky všemožných variací pohybů při lezení vzhůru. To by normální člověk nevěřil, jak se dá tělo různě vykroutit, jen aby nepustilo chyt.

     Poté co skončila kvalifikace mužů i žen, odebraly se holky do izolace a postavila se jejich finálová cesta. Ta byla stavěna ve stejném přísném duchu. Topovaly jak Eliška Karešová, tak Daniela Kotrbová. Což znamenalo, že nás po pánském finále čekalo dámské superfinále. Kluci nastoupili do finále chvilku po holkách. Pánský finále stálo za to a na obličejích závodníků bylo vidět, jak je svaly bolí a mozek by chtěl, ale ruce na ně kašlou. Zaslouženě se na 2 až 3 místě umístili Martin Tomášek a Lukáš Smejkal. S přehledem zvítězil Ondra Chvála, kterej se s finálovou cestou vůbec nemazal.

     Po mužském finále přišla třešinka v podobě ženského superfinále, které bylo exkluzivní. Cesta pro ženské superfinále byla jen lehce zmodifikovaná mužská finálová cesta. Lépe sedla Elišce Karešové, která měla přeci jen asi více nashybováno. Holt je vidět, že se shybování pro lezení v silových cestách vyplatí. Holky se však vůbec nemusely za nic stydět. Bylo vidět, že kdyby byly s klukama ve finále, tak by většina kluků odešla studem a museli by se holkám uklonit za jejich výkony.

     Závody ať si zhodnotí každý sám, kdo tam byl. A kdo tam nebyl, tak holt hodnotit nemůže a ať příště nelení přijít.  Jen poznamenejme, že by se průběh závodů nebyl poved bez teamu lidí, kteří na závodech pracovali, čímž všem účastníkům velmi děkujeme! Myslíme tím rozhodčí, jističe, všechny pomocníky a našeho komentátora z Blackhippa, kterej už víc kecá než leze, ale tam mohl svůj kecací talent skutečně povedeným stylem uplatnit.

Kompletní výsledky můžete najít zde:

http://www.ceskeakademickehry.cz/vysledky/

 

Fotky ze závodů si můžete prohlídnout v naší

fotogalerii nebo na facebooku.